...miasto nie do pieprzenia!
Blog > Komentarze do wpisu
Historie mało znane: Synagoga w Tarnowskich Górach

Synagoga w Tarnowskich Górach Pierwszą synagogę w Tarnowskich Górach urządzone w przystosowanym do tego celu domu tokarza Kolonki, najprawdopodobniej w roku 1815, nie ma do tego pewności, gdyż nie zachowały się żadne dokumenty mogące to potwierdzić w pewni.
W roku 1862 tarnogórscy Żydzi przystąpili do starań o budowę nowej synagogi, w kolejnym roku przystąpiono do budowy, a 1 września 1864 roku odbyło się uroczyste poświęcenie nowej budowli (widoczna na zdjęciach po boku oraz poniżej) Powstała ona na miejscu starej synagog, przy skrzyżowaniu ulic T.Królika oraz S.Szymały, na gruntach Żydów: Gruszki, Kolonki, Schwillińskiego, Hurgota oraz Skowrona. Podczas II wojny światowej, w 1939 roku hitlerowcy spalili synagogę, jej ruiny znajdowały się do roku 1943, aż w końcu władze hitlerowskie kazały je usunąć, w celu poszerzenia ulicy.

 

Z dokumentów wiemy jak przebiegał szabas:
Uroczystości zaczynały się w piątkowy wieczór i trwały od 18 do 21. Sobotnie nabożeństwo odbywało się przed południem od 7 do 11, a popołudniu od 15 do 17. 

Synagoga w Tarnowskich Górach   Synagoga w Tarnowskich Górach

Po wojnie budynku synagogi nie odbudowano, jednak aby nie zapomnieć oraz upamiętnić tragedię Żydów 19 listopada roku 2006, na placu przy ulicy Szymały, odsłonięto pomnik w miejscu dawnej synagogi. Podczas uroczystości pieśń w języku jidysz odśpiewała Nina Stiller oraz odmówiono po hebrajsku kadisz, czyli jedną z najważniejszych modlitw w judaizmie, będącą składnikiem wszelkich żydowskich modłów zbiorowych.
Inicjatorem budowy pomnika jest Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki, a autorami projektu Artur Lubos i Krzysztof Mazik. Koszty budowy pomnika zostały pokryte ze zbiórki społecznej oraz dotacji: Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Pomnik ma formę kolumny – uniwersalnego symbolu świątyni. Na kolumnie umieszczono cytat z Księgi Genesis po hebrajsku i polsku: “NIC TO INNEGO TYLKO DOM BOŻY I BRAMA DO NIEBA”.

Pomnik w miejscu synagogi    Pomnik w miejscu synagogi  Pomnik w miejscu synagogi
poniedziałek, 02 kwietnia 2007, sirions

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
hanula1950
2007/04/02 20:13:43
Ciekawe, a zdjęcia udane. Pozdrawiam.
-
marikodzi
2007/04/06 22:19:53
ciekawy tekst i dobrze, że to miejsce zostało tak symbolicznie, a jednoczesnie bez przesady upamiętnione, tylko hmmm...trochę dziwnie to wygląda w dzień targowy.

Wszyscy tworzymy Tarnowskie Góry, to nasze miasto

Jest to jedna z wielu stron o Mieście Gwarków. Czym się różni od innych? Tym, że i TY możesz ją WSPÓŁTWORZYĆ!

Zdjęcia, felietony, wiersze, rysunki, opinie? Chcesz je pokazać szerszemu gronu odbiorców?

Pisz we wszystkich sprawach na
sirion@o2.pl

Pokażmy miasto z różnych stron!

Księga Gości

Jeśli spodobała Ci się strona, umieść banner
tarnowskiegory.blox.pl
na swojej stronie.
To nie boli!;) baner
  Sponsorzy bloga
  Reklama na blogach
  Blogvertising.pl