...miasto nie do pieprzenia!
wtorek, 08 grudnia 2009
Alicja Erfurt: Jeden projekt dla jednej osoby

O oryginalnej pasji, edukacji, drodze do sukcesów oraz nowej kolekcji ubrań rozmawiamy z Alicją Erfurt, młodą, dobrze zapowiadającą się tarnogórską projektantką mody.

Dorota Nowak: Pani Alicjo, proszę nam zdradzić, skąd u Pani tak oryginalna pasja, jaką jest projektowanie ubioru i innych akcesoriów tekstylnych. Jak to się zaczęło?


Alicja Erfurt: Trudno tak naprawdę określić moment, w którym odkryłam w sobie pasję do projektowania ubioru. Wydaje mi się że jest ona ze mną od zawsze. Za każdym razem, kiedy ktoś zadaje mi to pytanie, na myśl przychodzi mi wspomnienie z dzieciństwa. Miałam chyba wtedy 6 lat, zobaczyłam w "Burdzie" ubranko dla Lalki Barby i też zapragnęłam zaprojektować i uszyć coś dla niej. Pierwsze próby były ciężkie, ubranko, choć było śliczne, przeżyło do pierwszego dotyku żelazka. Całe szczęście, że nie zniechęciło mnie to do rozwijania tej pasji, ale uświadomiłam sobie wtedy, że nie będzie łatwo.

piątek, 20 lutego 2009
"Mistrz i Małgorzata" - musical stworzony w całości przez tarnogórską młodzież
Próby trwały dwa miesiące. W tym czasie ponad 40. osobowa grupa młodzieży pod przewodnictwem 16-letniego Pawła Klicy z Radzionkowa przygotowała musical "Mistrz i Małgorzata". Jak wyszło? 

Wczorajszego popołudnia, w Tarnogórskim Centrum Kultury, odbył się kolejny pokaz musicalu "Mistrza i Małgorzaty" na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa, wykonaniu tarnogórskiej młodzieży.

Swoją premierę miał on w grudnie zeszłego roku, od tego czasu był już kilkakrotnie wystawiany w Powiecie Tarnogórskim. Każde przedstawienie budziło zachwyt publiczności nad wynikiem pracy grupy młodzieży, z której najstarsza osoba ma 18 lat. 

Peugeot uderzył czołowo w autobus. Są ranni [Foto]
KWP KatowiceRanek, 12 lutego, nie był szczęśliwy dla kobiety kierującej peugeotem oraz kierowcy i pasażerów autobusu linii 87. W wyniku zderzenia pojazdów cztery osoby zostały poszkodowane.

Ok 8:00 na drodze krajowej 908, między Tarnowskimi Górami, a Miasteczkiem Śląskim miał miejsce niebezpieczny wypadek. Zderzył się tam czołowo miejski autobus z osobowym samochodem marki Peugeot.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że prowadząca peugeota zjechała na przeciwległy pas ruchu i uderzyła w jadący z naprzeciwka autobus linii 87 - informuje MM Silesię Rafał Biczysko z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowskich Górach. - Najprawdopodobniej straciła panowanie nad pojazdem. Ustalamy jeszcze dokładne przyczyny wypadku. Niewykluczone, że była to wina trudnych warunków drogowych - dodaje.

Nesajem: Taniec budzi w kobiecie skrywane piękno
Materiały Onyx ClubuO oryginalnej pasji, fizycznej i mentalnej wędrówce do kariery, rozmawiamy z młodą tarnogórską tancerką i instruktorką tańca brzucha – Dominiką Szeją (Nesajem).

Dorota Nowak: Pani Dominiko, proszę nam zdradzić skąd u Pani tak oryginalna pasja, jaką jest taniec brzucha, jak to się zaczęło?

Dominika Szeja: - Moja przygoda z tańcem orientalnym miała swój początek niewiele ponad trzy lata temu. W pewien upalny lipcowy dzień wybrałam się na warsztaty tanga argentyńskiego do Novej Szkoły Tańca w Katowicach. Zupełnie przez przypadek, w przerwie na zregenerowanie sił, spacerując korytarzem zobaczyłam ogłoszenie o warsztatach tańca orientalnego, prowadzonych przez już wówczas jedną z najwybitniejszych polskich tancerek - Saidę. Z chwilą, gdy usłyszałam pierwsze dźwięki muzyki, wiedziałam, że nie skończy się tylko na jednych warsztatach...

Perła Kaukazu, czyli Gruzja w Klubie Podróżnika
Perła Kaukazu, czyli Gruzja w Klubie Podróżnika1 lutego sala Klubu 22 w Tarnowskich Górach wypełniła się ludźmi, którzy przyszli na kolejne spotkanie Klubu Podróżnika. Tym razem zebrani przenieśli się do Gruzji, którą przedstawiła Karolina Kalaga.

Karolina Kalaga wyjechała do Gruzji jako wolontariuszka programu European Voluntary Service, czyli Wolontariatu Europejskiego. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną. 

Wolontariat Karoliny Kalagi w Gruzji rozpoczął się w lutym zeszłego roku - miał potrwać prawie rok, został jednak przerwany przez wybuch konfliktu gruzińsko - rosyjskiego w sierpniu, co zmusiło Karolinę oraz innych wolontariuszy do wcześniejszego powrotu do Polski. 

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach zamknięta na 2 miesiące
Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach zamknięta na 2 miesiąceNie osiem a jedenaście osób od kwietnia będzie mogło zjechać na zwiedzanie podziemnych chodników. Jednak już nie klatką górniczą lecz zwykłą windą.

Kilka dni temu po raz ostatni maszynista kierował zjazdem górniczej klatki na poziom 40 metrów w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Powód? Gwałtownie rosnące ceny prądu elektrycznego oraz przestarzały układ hamulcowy dotychczasowego systemu.

- Cała wymiana to w zasadzie podmienienie typowej "szoli" - klatki górniczej na windę standadową. Wejdzie teraz do niej 11 osób oraz w komfortowych warunkach obsłużyć będzie mogła turystów niepełnosprawnych - mówi w rozmowie z MM Tadeusz Kandzia, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemii Tarnogórskiej, po czym dodaje, że o wszystkim zadecydowały wzgledy ekonomiczne i droższy prąd elektryczny. 

O’reggano walczy o udział w Anty-Fest 2009!
Źródło: O'regganoIstnieją od kilku miesięcy a już jest o nich głośno! Zespół O'reggano z Tarnowskich Gór ma szanse wystąpić podczas słynnego przeglądu Anty-Fest organizowanego przez Antyradio. Muzycy liczą na wsparcie internautów.

Jeszcze niedawno nazwa O’reggano znana była jedynie wśród kliku tarnogórzan... Dzisiaj zespół walczy o najwyższe cele. Dzięki uporowi i ambicji, w swojej zaledwie kilkumiesięcznej karierze, młodzi muzycy mogą pochwalić się już kilkoma znaczącymi osiągnięciami jak np. pierwsze miejsce w ogólnopolskim przeglądzie kapel w Opolu Rocktime czy również zwycięstwo, w Organizowanym przez Dom Kultury w Dąbrowie Górniczej, przeglądzie młodych talentów muzycznych.

Młodzieżowe grupy teatralne TCK pokazały na co je stać
Młodzieżowe grupy teatralne TCK pokazały na co je staćW piątkowy wieczór, 23 stycznia, na scenie Tarnogórskiego Centrum Kultury swoje umiejętności zaprezentowały młodzieżowe grupy teatralne TCK. Widzowie najpierw mogli zobaczyć spektakl pt. "Ptam", a później dwie etiudy teatralne.

Hol Tarnogórskiego Centrum Kultury wypełnił się już przed godziną 19 widzami. Punktualnie o 19 otworzono drzwi sali widowiskowej. Głównym punktem piątkowego wieczoru był spektakl oparty na sztuce współczesnej poznańskiej pisarski i poetki Krystyny Miłobędzkiej pt. "Ptam". 

Napisania scenariusza, wyreżyserowania, jak i skomponowania muzyki do tego spektaklu podjęła się Barbara Kwas, która na co dzień prowadzi w TCK zajęcia młodzieżowej warsztatowej grupy teatralnej. 

czwartek, 19 lutego 2009
Z cyklu Magazyn Songwriterów: Graftmann
Z cyklu Magazyn Songwriterów: GraftmannAkustyczna gitara, harmonijka, głos oraz piosenki o rekinach, truskawkowym tyranie lub niebieskich szpitalach, czyli Graftmann, który w piątkowy wieczór, 23 stycznia, wystąpił w tarnogórskim klubie Magazyn na kolejnym już koncercie cyklu "Magazyn Songwriterów". 

"W rubryce zawód powinien sobie wpisywać singer/songwriter. Koniecznie w języku obcym, bo z polską muzyką nie ma nic wspólnego. Ten chłopak wie jak małymi słowami opowiadać o wielkich sprawach" napisała o Graftmannie w Machinie Angelika Kucińska. 

sobota, 24 stycznia 2009
Tarnowskie Góry: Utopione pieniądze za studniówkę
Źródło: www.sempa.plTegoroczna studniówka w I LO w Tarnowskich Górach zawisła na włosku. Firma, która miała zorganizować bal, zapadła się pod ziemię. Razem z pieniędzmi.

- We wtorek otrzymaliśmy pismo od spółki Jako, która wynajmuje lokal Graan Pol w Bytomiu Grażynie Zając, że nadal nie wpłynęły pieniądze za organizację balu studniówkowego - mówi dyrektor liceum Barbara Gierak - Pawlak. - Do dnia dzisiejszego pieniądze nie wpłynęły, a Grażyna Zając, której rodzice maturzystów, czyli organizator studniówki, zapłacili za zorganizowanie balu, jest nieuchwytna.

Od razu po otrzymaniu informacji w szkole zebrała się rada rodziców. W czwartek odbyło się spotkanie z rodzicami tegorocznych maturzystów. - Studniówka się odbędzie, choć w nieco skromniejszym wymiarze. Jej zorganizowania podjął się właściciel sali - mówili podczas czwartkowego spotkania przedstawicie Rady Rodziców I LO.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 20

Wszyscy tworzymy Tarnowskie Góry, to nasze miasto

Jest to jedna z wielu stron o Mieście Gwarków. Czym się różni od innych? Tym, że i TY możesz ją WSPÓŁTWORZYĆ!

Zdjęcia, felietony, wiersze, rysunki, opinie? Chcesz je pokazać szerszemu gronu odbiorców?

Pisz we wszystkich sprawach na
sirion@o2.pl

Pokażmy miasto z różnych stron!

Księga Gości

Jeśli spodobała Ci się strona, umieść banner
tarnowskiegory.blox.pl
na swojej stronie.
To nie boli!;) baner
  Sponsorzy bloga
  Reklama na blogach
  Blogvertising.pl